Kako su saopštili predstavnici sindikata, riječ je o još jednoj u nizu rundi razgovora, a u narednih 15 dana planirano je intenziviranje pregovora između Vlade i poslodavaca, posebno oko povećanja koeficijenata i obračunske vrijednosti zarada.
Predstavnik Saveza sindikata Duško Zarubica kazao je da su insistirali da se produženje ne rješava kroz izmjene Zakona o radu, već kroz dogovor socijalnih partnera.
“Ne tražimo izgovore već rješenja”, poručio je Zarubica, dodajući da očekuju konkretan dogovor najkasnije do 20. aprila.
S druge strane, predstavnik Unije poslodavaca Slaviša Šćekić upozorio je na izazove u privredi i istakao da povećanja moraju biti održiva.
“Nije održivo stalno izvlačiti iz poslodavaca”, rekao je Šćekić, navodeći da dio privrede već isplaćuje veće zarade od traženih.
Iz sindikata poručuju da ostaju pri zahtjevu da povećanje obuhvati i javni i privatni sektor, dok upozoravaju na inflaciju i odlazak radne snage kao dodatne pritiske.
Predstavnik Unije slobodnih sindikata Srđan Keković istakao je da konkretan odgovor o novom kolektivnom ugovoru još nije dobijen, ali da očekuju jasan ishod nakon narednog sastanka.
Ako dogovor izostane, sindikati ne isključuju ni mogućnost protesta, o čemu će odlučiti nakon nove runde pregovora.
Naredni sastanak zakazan je za 15. april, kada bi trebalo da bude jasnije da li će doći do povećanja zarada već od maja.
Foto: UGC
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!