Svečanim koncertom podmlatka Pjevačke grupe „Đude“ u Kolašinu je zvanično otpočelo obilježavanje velikog jubileja – dvadeset godina od obnove nezavisnosti Crne Gore. Djevojčice osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta otvorile su program i kroz četrnaest tradicionalnih pjesama oživjele stare crnogarske napjeve, uspješno iznijevši izuzetno zahtjevan repertoar koji svjedoči o duhu nekadašnjeg vremena.
Kroz bogato muzičko putovanje publiku je vodio medijator Davor Sedlarević, koji je prisutnima približio nastanak pjesama, njihovo prenošenje kroz generacije, kao i raznolikost stilova pjevanja u Crnoj Gori. Posebnu pažnju privukao je segment posvećen svadbenim običajima, kada je Sedlarević objasnio da u prošlosti nisu postojali plaćeni muzičari, već su djevojke, poznate kao „pjevalice“ ili „cikotuše“, pjevale pojedinačno svakom svadbenom zvaničniku, nakon čega bi se veselje nastavilo uz pjesmu svih svatova. Upravo zbog toga, kako je naveo, svadbene pjesme i jesu najzastupljenije u literaturi.

Mlade Kolašinke su već u prvim taktovima predstavile više različitih kajdi, odnosno napjeva, demonstrirajući svu raskoš crnogorskog muzičkog nasljeđa. Koncert je u kasnijem dijelu poprimio zabavni karakter, podsjećajući na nekadašnje igranke i druženja koja su okupljala ljude, što je bila idealna prilika da Sedlarević čestita predstojeći jubilej uz poruku da je pjesma tu da nas poveže i objedini.
Organizatori su iskazali veliko zadovoljstvo ovim događajem, ističući da je koncert pokazao koliko je važno uključivanje najmlađih u njegovanje tradicije, ali i koliko mladost može snažno doprinijeti zajedništvu i očuvanju kulturnog identiteta. Publika iz više crnogorskih gradova prepoznala je ovaj trud, pa je mlade izvođačice nagradila dugim aplauzima i stojećim ovacijama.
Za ovaj uspješan nastup zaslužne su članice podmlatka grupe Helena Vuković, Milica Popović, Jana Raketić, Olga Anđelić, Jelena Medenica, Maša Medenica, Anđela Rakočević i Dunja Popović. Inače, čitavim ovim bogatim programom u Kolašinu koordiniše posebna Komisija, sastavljena od predstavnika vlasti i opozicije, kao i predstavnika lokalnih ustanova i preduzeća.
Kulturni program se nastavlja već narednih dana, pa će tako publika u Centru za kulturu moći da isprati izložbu karikatura Darka Drljevića, dok je za dva dana kasnije zakazana promocija knjige o Draganu Kujoviću.

Centralna svečanost sa koktelom planirana je za sam Dan nezavisnosti na Trgu boraca u prijepodnevnim časovima, kada će nastupiti mješoviti hor, violinistkinja Jan i učesnici dječjeg programa. Večernji dio tog dana rezervisan je za svečanu akademiju, nakon koje će se za dobar provod na gradskom trgu pobrinuti DJ Mirko Lucin, Šendon bend i popularni Hari Mata Hari.
Obilježavanje dvadeset godina nezavisnosti biće zaokruženo cjelodnevnim programom dan kasnije, koji donosi raznovrsne sadržaje za najmlađe, izložbu žena slikarki, kao i muzičke nastupe DJ Mirka Lucina i poznatih sastava Perper i Rudolf.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!