Iz redova Vlade i Skupštine Crne Gore ukazano je na postignute rezultate tokom prethodne dvije decenije. Ministar bez portfelja Milutin Butorović poručio je da je obnova nezavisnosti potvrdila svoju integrativnu snagu, okupljajući sve građane bez obzira na njihovo nacionalno ili osjećajno izjašnjavanje. On je naglasio da je zemlja, uprkos brojnim lekcijama, uspješno izgradila institucije i ekonomiju, te obezbijedila značajne međunarodne uspjehe kroz članstvo u Ujedinjenim nacijama i NATO-u, sa jasnim ciljem skorog ulaska u Evropsku uniju. Sličnu poruku uputio je i potpredsjednik Skupštine Boris Pejović, koji je istakao da je Crna Gora danas jednako država svih njenih građana, bez obzira na to kako je ko glasao na referendumu. Pejović je pozvao na solidarnost i zajedništvo, ocjenjujući da trenutni napredak ka evropskoj porodici naroda daje razlog za optimizam u pogledu budućnosti zasnovane na vladavini prava.
Politički lideri i nezavisni poslanici fokusirali su se na odgovornost prema budućim generacijama. Predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković podsjetio je na dostojanstven način na koji je izglasana nezavisnost, naglašavajući da riječ “svoji” sa sobom nosi dug prema precima koji su platili cijenu slobode, ali i zalog za djecu koja odrastaju u samostalnoj državi. Živković je čestitao praznik svim narodima koji Crnu Goru zovu svojim domom, poručivši da svi oni zajedno čine njenu istinsku snagu. Nezavisni poslanik Nikola Janović dodao je da se država gradi isključivo znanjem, dostojanstvom i odgovornošću prema zajedničkom dobru, poželivši da crnogorska državnost traje kroz pokoljenja.
Lokalni zvaničnici su kroz prizmu svojih opština ukazali na važnost suživota. Predsjednik Opštine Kotor Vladimir Jokić izjavio je da Kotor kroz istoriju svjedoči kako su međusobno uvažavanje i tradicija najbolji temelji za napredak, izrazivši uvjerenje da će se nastaviti izgradnja društva jednakih mogućnosti. Prvi čovjek Šavnika, Jugoslav Jakić, podijelio je i lični osvrt na istorijski majski dan, opisujući ga kao hrabar i ispravan korak koji je njegovoj generaciji donio punu odgovornost da sama bira svoj razvojni put. Sa druge strane, predsjednik partije Biram Crnu Goru – Biram Bar, Radomir Novaković Cakan, apostrofirao je da nezavisnost ne smije ostati samo slovo na papiru ili istorijska činjenica, već svakodnevna obaveza da se interesi države i građanskog sklada stave iznad ličnih i partijskih ciljeva.
Značajan dio čestitki uputili su i predstavnici vjerskih i manjinskih zajednica u Crnoj Gori. Reis Islamske zajednice Rifat Fejzić javno je izrazio neizmjeran ponos zbog doprinosa koji su njegovi vjernici dali ovom istorijskom dostignuću, podsjetivši na svoju ličnu podršku nezavisnoj, građanskoj i ustavno-ekološkoj Crnoj Gori prije dvadeset godina. U ime Vjerske zajednice Jevreja Crne Gore, srdačne čestitke povodom velikog jubileja uputio je vrhovni rabin Ari Edelkopf, naglašavajući da 21. maj simbolizuje univerzalne vrijednosti slobode i napretka, uz želju da država ostane sigurna luka mira i otvorenih mogućnosti za sve.
Predsjednik Bošnjačkog vijeća Suljo Mustafić označio je ovaj datum kao temelj euroatlantske budućnosti države, napominjući da bošnjački narod u zemlji i dijaspori sa ponosom osjeća Crnu Goru kao svoju domovinu. Mustafić je, međutim, uputio i kritički osvrt, ocjenjujući da multietnički mozaik crnogorskog društva nakon dvadeset godina još uvijek nije u potpunosti ispunjen svim očekivanim sadržajima. On je zaključio da Bošnjaci neće odustati od građanskih vrijednosti i da je za stabilnost države ključno stvoriti društvo jednakih šansi kroz institucionalno sprovođenje zvaničnih politika i punu uključenost manjinskih naroda na mjestima odlučivanja.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!