Presudu je izrekao Viši sud u Podgorici, a informaciju je medijima potvrdio Peruničićev advokat Zdravko Begović. Pored bivšeg direktora tajne policije, u istom postupku osuđen je i nekadašnji službenik ANB-a Srđa Pavićević, kojem je izrečena kazna zatvora u trajanju od godinu i četiri mjeseca. Sudski proces je, zbog specifičnosti i zaštite podataka, bio potpuno zatvoren za javnost.
Peruničić je oglašen krivim jer je od decembra 2019. do avgusta 2020. godine protivpravno iskorišćavao svoj službeni položaj i ovlašćenja direktora ANB-a. On je, suprotno Zakonu o Agenciji za nacionalnu bezbjednost i bez obaveznog odobrenja predsjednika Vrhovnog suda (ili sudije koji ga zamjenjuje), nepoznatim službenicima Agencije izdavao usmene naloge za sprovođenje mjera tajnog nadzora nad elektronskim komunikacijama za određene telefonske brojeve.
Ova presuda predstavlja epilog jedne od najvećih afera vezanih za zloupotrebu aparata bezbjednosti u političke svrhe u Crnoj Gori. Kako se radilo o nezakonitom praćenju ključnih društveno-političkih činilaca uoči smjene vlasti 2020. godine, ovaj slučaj je od samog početka bio pod budnom pažnjom javnosti, a na prvu presudu postoji pravo žalbe Apelacionom sudu.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!