Ovim dokumentom država po prvi put dobija precizno definisan sistem reagovanja u slučaju ozbiljnih kriza na tržištu energenata. Plan je usklađen sa evropskim standardima i praksom Evropske unije i Energetske zajednice, sa ciljem zaštite građana i privrede u uslovima globalne nestabilnosti.
Dokument precizno definiše proces donošenja odluka, način aktivacije rezervi goriva i zaštitu prioritetnih korisnika. U slučaju krize, prednost u snabdijevanju imaće zdravstvene ustanove, javne i hitne službe, kao i sektori od posebnog značaja za funkcionisanje države. Plan takođe predviđa uvođenje posebnih mjera za stabilizaciju tržišta i obavezu transparentnog informisanja javnosti kako bi se izbjegla nesigurnost.
Ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović istakao je da ovaj iskorak jača energetsku sigurnost svakog domaćinstva i ekonomije. On je naglasio da, iako je snabdijevanje trenutno stabilno, geopolitičke tenzije zahtijevaju da država ima unaprijed pripremljen odgovor na iznenadne događaje. Usvajanjem ovog plana, Crna Gora potvrđuje da je energetska bezbjednost jedan od ključnih prioriteta državne politike.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!