Ova inicijativa dolazi kao reakcija na sve učestalije informacije o finansijskim izazovima sa kojima se suočava najvažnije državno preduzeće.
Anđušić je istakao da opozicija već duži vremenski period upozorava na, kako navodi, katastrofalno stanje u energetskom sektoru Crne Gore. Prema njegovim riječima, podaci o poslovanju ukazuju na duboku krizu koja nije samo ekonomske, već i upravljačke prirode.
Optužbe za partijsko zapošljavanje i privatizaciju javnih interesa
U svom obraćanju, Anđušić je bio oštar prema trenutnom menadžmentu energetskih kompanija i predstavnicima vlasti, tvrdeći da su državna preduzeća u ovom sektoru „privatizovana“ radi ostvarivanja partijskih i ličnih interesa funkcionera. On smatra da je ovakav model upravljanja direktno doveo do potrebe za novim milionskim zaduženjima koja će na kraju pasti na teret građana.
„Takav pristup sada dolazi na naplatu, a cijena štete koju trpi energetski sistem, a samim tim i država, mjeri se u desetinama miliona eura“, poručio je Anđušić. On je naglasio da je kontrolno saslušanje pred nadležnim skupštinskim odborom neophodno kako bi se javnosti pružili jasni odgovori o tome u koje svrhe će biti utrošeno 70 miliona eura i kakva je dugoročna strategija opstanka EPCG.

Energetski sektor pod lupom javnosti
Najavljeno zaduženje od 70 miliona eura izazvalo je brojne polemike u stručnoj i političkoj javnosti, s obzirom na to da je EPCG decenijama važila za najlikvidnije i najuspješnije preduzeće u Crnoj Gori. Opozicioni poslanici insistiraju na tome da se detaljno ispita rad odbora direktora i izvršnih direktora energetskih kompanija, kako bi se utvrdilo da li je bilo neodgovornog trošenja sredstava i neracionalnog zapošljavanja.
Kontrolno saslušanje bi trebalo da okupi čelnike ministarstva energetike i rukovodstvo EPCG, od kojih će se tražiti precizni finansijski izvještaji. Anđušić i kolege iz opozicije smatraju da je transparentnost u ovom procesu ključna, jer se radi o resursima koji su temelj ekonomske nezavisnosti Crne Gore. Dok vlast brani odluke o investicijama, opozicija ostaje pri stavu da se radi o „gašenju požara“ izazvanog lošim političkim odlukama.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!