Crna Gora je već u prvom mjesecu ove godine zabilježila budžetski deficit, pokazuju najnoviji podaci Ministarstva finansija. Prema zvaničnim informacijama, državna kasa u januaru bila je u minusu od 33,2 miliona eura, što predstavlja oko 0,4 odsto procijenjenog bruto domaćeg proizvoda.
Ovakav rezultat dolazi na samom početku fiskalne godine i ukazuje na izazove u upravljanju javnim finansijama, posebno u odnosu na planirane rashode i dinamiku prihoda. Iako deficit u januaru nije neuobičajen, njegova visina otvara pitanje stabilnosti budžeta u nastavku godine.
Iz Ministarstva finansija ukazano je i na određene tehničke probleme u funkcionisanju sistema, koji utiču na obradu i evidentiranje podataka, što dodatno komplikuje precizno praćenje finansijskih tokova.
Ekonomski analitičari ističu da će naredni mjeseci biti ključni za stabilizaciju javnih finansija, posebno u kontekstu planiranih ekonomskih mjera i ukupne fiskalne politike.
Ukoliko se trend deficita nastavi, to bi moglo imati šire posljedice po budžetsku disciplinu i finansijsku održivost države, zbog čega će pažnja javnosti i stručne zajednice biti usmjerena na naredne izvještaje Ministarstva finansija.
Izvor/Foto: Vijesti/zgrada Ministarstva finansija
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!