Ova situacija izazvala je hitnu reakciju nadležnih institucija, ali i oštre proteste proizvođača koji u ovakvim odlukama prerađivačkih kapaciteta vide direktnu prijetnju za svoju dalju egzistenciju. Iako je u Ministarstvu poljoprivrede održan inicijalni krug razgovora, konačan ishod koji bi stabilizovao otkup mlijeka odložen je za naredni sastanak, u koji će morati da se uključe i najveći trgovački lanci u državi.
Tržišni viškovi i problem koji koči dalji otkup mlijeka
Prerađivači mlijeka, predvođeni predstavnicima najvećih domaćih mljekara, ističu da je osnovni razlog za prekid saradnje sa malim kooperantima nemogućnost daljeg skladištenja i plasmana gotovih proizvoda. Prema njihovim tvrdnjama, hladnjače su trenutno ispunjene zalihama, što onemogućava redovan otkup mlijeka čak i u slučajevima kada bi sirovina bila ponuđena bez nadoknade. Kao ključni uzročnik ovakvog stanja navodi se nekontrolisan uvoz mliječnih proizvoda iz zemalja regiona, čime su viškovi iz tih država završili na crnogorskim rafovima, direktno ugrožavajući domaći otkup mlijeka.
Pored uvoza, problem predstavlja i struktura prodaje na domaćem tržištu gdje domaći proizvodi čine tek mali procenat ukupne potrošnje. Proizvođači smatraju da su trgovački lanci stvorili svojevrsni monopol koji marginalizuje domaći proizvod i otežava planirani otkup mlijeka. Ovakva tržišna neravnoteža dovela je do toga da domaći farmeri, uprkos povećanju kvaliteta proizvodnje, ostaju bez sigurnog partnera, što stvara lančanu reakciju nezadovoljstva u čitavom sektoru.
Institucionalni odgovor i najava radikalizacije protesta
Iz resornog ministarstva navode da su potpuno posvećeni pronalaženju održivog modela kako bi se ponovo uspostavio nesmetan otkup mlijeka za sve kategorije proizvođača. Njihov plan podrazumijeva intenziviranje dijaloga sa trgovcima kako bi se kroz povlašćeni položaj domaćih proizvoda oslobodili prerađivački kapaciteti. Ipak, poljoprivrednici okupljeni oko Poljoprivrednog klastera smatraju da je reakcija države zakasnjela, zbog čega najavljuju masovno okupljanje kako bi zaštitili redovan otkup mlijeka i svoja prava.
Ukoliko pregovori koji slijede ne donesu opipljive rezultate, proizvođači su spremni na potpunu obustavu isporuke svim prerađivačima u zemlji. Situacija na terenu pokazuje da je povjerenje ozbiljno narušeno, a ponedjeljak će pokazati da li crnogorska poljoprivreda ima snage da kroz institucionalni okvir zaštiti domaći otkup mlijeka ili nas očekuje dugotrajan period nestabilnosti na tržištu.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!