Potpredsjednik SOBNOR-a Crne Gore, Aleksandar Maraš, istakao je u svom obraćanju da je ovo mjesto dubokog pijeteta koje nas obavezuje na trajno čuvanje slobodarskih ideala. On je podsjetio na neustrašivost boraca koji su dostojanstveno dočekali smrt, ostajući vjerni tekovinama Narodnooslobodilačke borbe. Među njima je posebno istaknut primjer Petra-Peka Pantova Maraša iz Bijelog Polja u Zeti, veterana balkanskih i Prvog svjetskog rata, koji je junački pao zagrljen sa svojim dvadesettrogodišnjim sinom Milom, uz poklič slobodi.

Skup je bio prilika da se oživi sjećanje i na druge heroje poput Veljka Pajova Asanovića, koji je pred streljački stroj stao uz pjesmu i stisnutu pesnicu, te Radivoja – Raca Boljevića, koji je sokoleći drugove prkosio dželatima. Pomenuti su i Milan Vukotić, Spaso Nikolić i Ljubo Klikovac, koji su zajedno otišli u smrt uz poruke o junaštvu, kao i braća Kukuličić, Zarija i osamnaestogodišnji Špiro. Posebno upečatljivo ostaje svjedočanstvo o Tomici Piperoviću, koji je tri puta padao i ustajao pod rafalima, ne prestajući da kliče borbi, kao i o Bogiću Kojičiću koji je pao s pjesmom na usnama.
Sa skupa na Koniku poručeno je da je njegovanje antifašističke tradicije moralna i društvena obaveza, a da spomen-obilježja poput ovog naspram škole „Marko Miljanov“ služe kao trajni putokaz budućim generacijama. Počast žrtvama fašističkog terora, uz predstavnike udruženja, odali su i članovi porodica stradalih te brojni građani, potvrđujući da žrtva rodoljuba nikada neće biti zaboravljena.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!