Tokom susreta, američka strana je naglasila da su sloboda vjere i ljudsko dostojanstvo temeljne vrijednosti američke administracije, dok je Mitropolit ocijenio da je položaj vjerskih zajednica danas bolji nego u prethodnom periodu kada je SPC bila izložena diskriminaciji.
Mitropolit Joanikije je ukazao na to da, iako je zakonski okvir zadovoljavajući, i dalje postoji prostor za napredak, navodeći kao primjer nepostojanje sveštenika pri oružanim snagama, što je već utvrđen standard u armiji SAD i NATO savezu. S druge strane, Kiz je prenio da Vlada SAD nema namjeru da se miješa u unutrašnja uređenja država, ali da kroz godišnje izvještaje Stejt Departmenta prati stanje vjerskih sloboda širom svijeta, uz prioritet jačanja ekonomskih odnosa i poslovnog ambijenta za američka preduzeća u Crnoj Gori.
Sagovornici su tokom sastanka podijelili zabrinutost zbog savremenih globalnih sukoba, saglasivši se da crkve i vjerske zajednice imaju važnu ulogu u promovisanju mira i okončanju stradanja. Mitropolit je gostu poželio dobrodošlicu, upoznavši ga sa bogatom raznolikošću vjerskih tradicija u Crnoj Gori i naporima koji su uloženi kako bi se postigla elementarna ravnopravnost svih vjera u državi.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!