Tokom razgovora, poseban akcenat stavljen je na programe koji unapređuju znanje engleskog jezika i naučne kompetencije. Među njima se izdvajaju angažman volontera Mirovnog korpusa, Access program učenja engleskog jezika, kao i prestižni Fulbrajt program, koji decenijama povezuje obrazovne i istraživačke institucije dvije zemlje. Takođe, istaknut je značaj TechGirls programa, koji inspiriše djevojke uzrasta od 15 do 17 godina da grade karijere u STEM oblastima (nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika).
Jedan od najinovativnijih segmenata saradnje je GLOBE program, koji se realizuje u partnerstvu sa NASA-om. Ovaj naučno-obrazovni program omogućava učenicima iz šest crnogorskih škola da učestvuju u globalnom prikupljanju podataka o životnoj sredini, doprinoseći tako boljem razumijevanju Zemljinog sistema zajedno sa vršnjacima širom svijeta.
Pored obrazovnih programa, sagovornici su se osvrnuli i na značajna ulaganja u infrastrukturu. Od 2018. godine, Ministarstvo je u saradnji sa Ambasadom SAD i Kancelarijom za odbrambenu saradnju (ODC) realizovalo brojne projekte rekonstrukcije škola širom Crne Gore. Ministarka Jakšić-Stojanović je izrazila punu spremnost za dalji rad na unapređenju ovih odnosa, uz najavu razmatranja novih programa razmjene namijenjenih crnogorskim srednjoškolcima.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!